Günümüzde şirketlerin üst yönetimi büyük oranda X   kuşağının elinde. Geride bıraktığımız 10 yıla baktığımızda iş dünyasına hükmeden bu kuşak kanaatkâr, marka sadakati yüksek, göreceli olarak daha çabuk tatmin olan, teknoloji ile ileri yaşlarda tanışan ve radikal değerlerin savunucusu bir kuşak olarak karşımıza çıkıyor. Ama devir Y kuşağının devri, bu kuşak ise şu anda firmalarda orta düzey yönetimin bir kısmını, alt kademenin ise neredeyse tamamını oluşturuyor. Müdür, müdür yardımcısı, yöneticiler, çalışanlar olarak şekillenen piramidin en aşağısında yer alıyorlar. Ama onların özellikleri piramitten bazı bölümleri çıkaracak gibi görünüyor. Uzmanlar bu kuşağın orta düzey yöneticiliği tarihe kaldıracağı konusunda hemfikir

EMİR-KOMUTA ONLARA GÖRE DEĞİL
Y jenerasyonunun en önemli özelliklerinden biri emir-komutayı sevmemesi olarak ön plana çıkıyor. KRM Danışmanlık Genel Müdürü Kerim Paker firmaların yönetim anlayışının da Y kuşağının bu özelliğine göre değişmesi gerektiğini söylüyor: “Bu nesil yönetim açısından da farklı yönetilmesi gereken bir insan gücü olarak değerlendirilmeli. Özellikle emir-komutayı sevmeyen bir nesilden bahsediyoruz. Onların fikri sorulsun, hatta onların fikrine göre hareket edilsin istiyorlar. Yöneticileri onlara ne yapacaklarını söylemesin, onun önüne seçenek sunsun, seçeneklerin sonuçlarını anlatsın ama en son seçimi kendileri yapsın istiyorlar. İşte bu tavırları bunca zamandır iş dünyasında müdür, müdür yardımcısı, yöneticiler şeklinde aşağı doğru inen piramitteki orta düzey yöneticilerin ortadan kalkması demek” diyor.

Peki neden Y jenerasyonu tepesinde bir orta düzey yönetici istemiyor. Paker orta düzey yöneticileri işlerini şu şekilde tanımlıyor: “Orta düzey yöneticiler ne işi yaparlar ne de stratejiye karar verirler. Onlar kontrolleri yapar, emir dağılımlarını gerçekleştirir, işleri toplarlar. Artık bunlara ihtiyaç kalmayacak. Çünkü Y jenerasyonu artık kontrol edilmek ve ne yapılması gerektiği söylensin istemiyor.”

TEKNOLOJİ; YENİ GENEL MÜDÜR
Y kuşağı ast olmaktan hoşlanmıyor, çünkü sorumluluk almaktan kaçınmayan hırslı bir yapıları var. London Business Scholl’dan Lynda Gratton yaptığı araştırmada orta düzey yöneticiliğin artık bir kariyer onurlandırmasından öteye geçmediğini söylüyor: “Y Kuşağı tepe yönetici ile arasındaki orta fonksiyonu değersiz ve sadece mesul müdürlük, bir anlamda kayıt tutucu olarak görüyor. Bu durumda orta düzey yöneticilik şirketlerin bir kariyer onurlandırması, çalışana bir lütfu gibi konumlanıyor artık. Hatta eski genel müdür algısı bile kaybolmaya başlıyor. Şirkete yönlendirici vizyonu getiren, tüm dış ilişkileri yöneten genel müdür işlevini artık her çalışan yerine getirebiliyor. Search Engine’ler ve sosyal medya bağları her şeyin yerini alabiliyor. Teknoloji yeni genel müdür olarak algılanıyor. Performansı izleyebilir, raporlar yazabilir, geri bildirim verebilir ve takımların kendi kendini yönetmesini motive edebilir. Yetenekli ve gelişmiş ekipler artık kendi kendini yönetme becerisini geliştiriyor. Kısacası genel müdürlük günümüzde korunması daha zor bir kale haline geldi.”

GAZETE HABERTURK- HT KARİYER

26 Nisan 2011
4904 Sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince iş arayanlardan ücret alınması yasaktır. KRM Özel İstihdam Hizmetleri Ltd. Şti. Türkiye İş Kurumu'nun 08.08.2013 tarihli
07 No'lu lisans sahibi özel istihdam bürosudur.