Halka açık şirketlere bağımsız yönetim kurulu

üyeliği uygulaması insan kaynakları şirketlerine

yeni bir mecra yarattı. İki ay içinde en az bin

yönetici bu alanda istihdam edilecek.


\clip_image001.jpg">

Barış Ergin'in haberi

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) halka açık şirketlere yönelik olarak hazırladığı her şirketin bir bağımsız yönetim kurulu üyesi bulundurma zorunluluğu insan kaynakları sektöründe yeni bir iş alanı yarattı. Halka açık şirketlerin genel kurul tarihlerinden 45 gün önce yönetim kurulu üyesi adaylarını SPK'ya bildirmesi yönündeki düzenlemenin ardından şirketler kolları sıvadı ve yönetim kurulu üyeliği yapabilecek düzeyde yetkinliklere ve tecrübeye sahip yöneticiler aramaya başladı. Zira halka açık şirketlerin yönetimlerinde bağımsız üye bulunduranların ortalaması ise sadece 0.9. 400'e yakın halka açık ve açılmayı bekleyen firmanın olduğu düşünüldüğünde ve aday listesi gönderme zorunluluğu da hesaplanınca toplam ihtiyaç duyulan yönetim kurulu üye sayısı bine kadar ulaşıyor. Ancak sektör beklentisi yeni firmaların gelmesi, yapılacak değişiklikler ve tüm kurumsallaşma süreçleriyle birlikte bu alandaki sayısının hızlı bir şekilde artacağı yönünde.

Beyin avcılarına danışılıyor

Bunun için özellikle headhunter olarak bilinen üst düzey yönetici bulma ve işe yerleştirme alanında faaliyet gösteren şirketlerin yanında insan kaynakları danışmanlığı yapan firmalar da özel çalışmalar hazırlıyor. KRM Yönetim Danışmanlık A. Ş. Yönetici Ortağı Kerim Paker, halihazırda kendilerinin bu yönde bir çalışmaları olduğunu yakın bir zamanda bunu sunacaklarını ancak sektörde özellikle bazı büyük firmalara bağımsız yönetim kurulu üyesi bulma yönünde talepler geldiğini söyledi. Şu anda yönetim kurulu üyeliği yapabilecek kapasitede olan ve herhangi bir şirkette çalışmayan kişilerin çok fazla olmadığını dile getiren Kerim Paker halka açık firmaların bu nedenle bir yarış içinde olduğunu belirtiyor. Paker, "Bu kapasitede insan sayısı belli. Şirketler de daha önce üst düzey yöneticilik yapmış ve emekli olmuş kişilerin kapılarını çalacak. Bu alanda işe alımda bir rekabet söz konusu olabilir" diyor.

Genel kurullar ertelenecek

Atama sürecinin işin niteliği nedeniyle uzun zaman alacağını söyleyen Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) yetkilileri, şirketlerin genel kurullarının da bu nedenle biraz ötelenebileceğini belirtti. Genellikle her yılın mart ayında yapılan genel kurullar bu yıl ileri tarihlere alınacak. Şirketlerin bu konudaki eksiklerini tamamlamak için hazirana kadar zamanı var.

Nasıl bağımsız üye olunur?

TKYD'nin, 2006 yılından beri çeşitli üniversiteler, Sanayi ve Ticaret Odaları desteğiyle yürüttüğü 'Yönetim Kurulu Üyeliği İhtisas Programları' ile katılımcılara bir yönetim kurulu üyesinde bulunması gereken temel bilgileri aktarıyor. TKYD Koordinatörü Güray Karacar, "Kurumsal yönetim, iç denetim, bağımsız dış denetim, risk yönetimi, yönetim kurulu oluşumu, komiteler ve çalışma sistematiği, itibar yönetimi, sürdürülebilirlik bu programlarda katılımcılara aktarılan temel konular öne çıktı. Bugüne kadar toplam bin 800 yönetim kurulu üyesi ve hissedarın katılmış olduğu programlar yeni düzenleme ve beklentiler doğrultusunda güncellenerek bu sürece destek olacak şekilde uygulamaya alındı" şeklinde konuşuyor.

KOBİ'ler de halka açılmaya başladı

Halka açılma seferberliğiyle birlikte artık büyük şirketlerin dışında küçük ve orta büyüklükteki şirketlerin de borsaya geldiğini söyleyen Kerim Paker, "Bundan sonra şirket sayısı arttıkça bu alandaki ihtiyaç da artacak ve bir sektör doğduğunu da söyleyebiliriz. Ayrıca işe giriş çıkışlar ile birlikte artık ihtiyaç daha da artacak" dedi.

Adayların güvenilir olması önemli

Egon Zehnder Yönetici Ortağı Murat Yeşildere

SPK'nın getirdiği yükümlülükler nedeniyle su aşamada birçok şirket öncelikle "güvenebileceği" ve "yatak odası olarak gördükleri" yönetim kurulu odasına alabilecekleri kişilere yöneliyorlar, yetkinlik ikinci planda kalıyor. Ancak dünya örneklerine baktığımızda da örneğini Hindistan veya Singapur gibi ülkelerde başlangıçta benzer reflekslerin oluştuğunu gözlemliyoruz. Buna rağmen biz müşterilerimize son 3-4 yıl içinde oluşturduğumuz Egon Zehnder International bağımsız yönetim kurulu üyesi aday havuzundan, Türkiye içinden ve dışından farklı alternatifleri sunmaya gayret ediyoruz. Şu anda bağımsız yönetim kurulu üyesi pozisyonu için en çok holding/grup şirketleri, yabancı sermayeli ve finansal yatırımcıların olduğu şirketlerden talep alıyoruz ve işbirliği yapıyoruz. Halka açık şirketlerde de durum çok farklı değil. Banka harici tüm sektörlerin ilgisi var ancak özellikle gruplar konuya daha makro yaklaşarak, farklı şirketleri için ihtiyaç planlaması yapmaya çalışıyorlar.

SABAH - İŞTE İNSAN

 

19 Nisan 2012
4904 Sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince iş arayanlardan ücret alınması yasaktır. KRM Özel İstihdam Hizmetleri Ltd. Şti. Türkiye İş Kurumu'nun 08.08.2013 tarihli
07 No'lu lisans sahibi özel istihdam bürosudur.