Etkili bir özgeçmiş, kariyer beklentilerinize uygun bir işe ulaşmanızı sağlayacak olan ilk adımdır. Bu güne dek yaptıklarınızı anlattığınız özgeçmişiniz işverenler tarafından neden o işe başvurduğunuz, şirkete sağlayacağınız katma değer, sahip olduğunuz bilgi ve yetkinlikleriniz açısından yorumlanacaktır. Bu nedenle kendinizi doğru şekilde ifade eden bir özgeçmiş oluştururken dikkatli ve özenli olmakta fayda vardır.  

Etkili ve Doğru Hazırlanmış Bir Özgeçmiş Şu Ana Başlıkları İçermelidir ;

- İletişim bilgileri
- Kişisel bilgiler
- İş tecrübesi
- Eğitim
- Yabancı dil bilgisi / bilgisayar bilgisi/ diğer ofis araçları
- Lisans ve sertifikalar
- Hobiler/ ilgi alanları
- Üye olunan dernek ve kuruluşlar
- Referanslar

İletişim bilgileri : İşverenlerin size hızlı bir biçimde ulaşmaları için posta adresi, ev/ iş/cep telefonları, e-posta adreslerinin belirtildiği bölümdür. İşverenlerin size kolayca ulaşabilmesi için bu bölümde bulunan bilgilerin güncel olmasına özen gösterilmesi gerekir.

Kişisel bilgiler: Bu bölümde özgeçmişinizi güçlendirecek kişisel bilgiler yazılır. Özgeçmişinizde özellikle askerlik durumu, doğum tarihi, sürücü ehliyetine sahip olma gibi kişisel bilgiler belirtilmelidir .

İş tecrübesi : İş deneyimlerinizin son çalıştığınız iş yerinden başlayarak, ilk çalıştığınız deneyiminize kadar anlatılacağı bölümdür. Her bir deneyim bir madde şeklinde anlatılmalı, her maddenin başına çalışılan iş yeri ve çalışılan dönem, görev / ünvan yazılmalı ve yapılan işin kısa bir tanımı yapılmalıdır.

Eğitim : Mezun olunan okular başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilerek, son bitirilen/ devam edilen okuldan başlanarak sıralanır, eğer alınan dereceler varsa ayrıca belirtilir.

Yabancı dil bilgisi: Bu bölümde bilinen yabancı diller, bu dillerin seviyeleri ve nerede öğrenildiği belirtilmelidir.

Bilgisayar Bilgisi / Diğer Ofis Araçları : Office programları ve mühendislik, mimarlık, muhasebe vb. mesleklerin ihtiyaç duyduğu özel programlar detaylandırılarak belirtilir. Eğer başvurduğunuz pozisyon profesyonel bilgisayar bilgisi gerektiriyprsa daha detaylı olarak belirtilmesi gerekebilir. Bilgisayar dışında kullanılan faks, fotokopi makinası gibi diğer ofis araçları da belirtilebilir.

Referanslar: Bu bölüme “istek üzerine verilecektir” ifadesi içeren bir cümle yazılabilir ya da ilk defa işe girecekseniz en son mezun olduğunuz okuldaki akademisyenlerinizi, eğer iş değiştiriyorsanız eski iş yerinizdeki yöneticilerinizi referans olarak gösterebilirsiniz.

06 Ocak 2010
4904 Sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince iş arayanlardan ücret alınması yasaktır. KRM Özel İstihdam Hizmetleri Ltd. Şti. Türkiye İş Kurumu'nun 08.08.2013 tarihli
07 No'lu lisans sahibi özel istihdam bürosudur.